Dijital göz yorgunluğu hakkında bilinmesi gerekenler

Dijital ekranların artık yaşamımızın vazgeçilmezi olduğu bir reel. Telefon, tablet ve bilgisayar karşı geçirdiğimiz süre arttıkça bu tür ekranların kullanımına ast gelişebilen afiyet problemleri de literatürde tanımlanmaya başlandı.

Konu hakkında data veren, Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Başak Bostancı ”Parmaklarda hissizlik, ense ve boyun ağrıları gibi adale ve eklem problemlerinin yanı sıra, göz ve görme ile ilgili sıkıntılar da dijital araçların uzun vakit kullanımına emrindeki gelişebilecek problemler arasında sıralanmakta” dedi.

Dijital alet kullanımının zararları

Dr. Bostancı, ”Dijital göz yorgunluğu sendromu, bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı esnasında ya da kullanımının gerisinde ortaya meydana çıkan bir dizi oküler yüzey sıkıntısı ve görme problemi olarak tanımlanmaktadır. Hastaların en çok şikayet ettiği sıkıntılar arasında gözlerde bitkinlik, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, yanma, sulanma; flu veya çift görme, yavaş odaklanma, renklerin algılanmasında deformasyon ve baş ağrısı yer alır. Bu problemler böylece çok kişide bu cins ekranların kullanımına bir vakit ara verilmesi ile hafiflerken, bilhassa altta yatan göz kuruluğu, alerji, ve güya göz problemleri olan kişilerde mevcut göz hastalığının kötüleşmesine yol açarak yaşam kalitesini ve göz sağlığını bozabilir. Yapılan çalışmalarda bu durumun meslek yaşamında üretkenliği %40’a kadar azaltabileceği ortaya konmuştur” ifadelerini kullandı.

Göz sağlığı için alınabilecek önlemler

Dr.Bostancı; ”Göz yorgunluğu tedavisinde çizilecek rotada birincil yapılması gereken bu duruma sebep olabilecek mekanizmaların belirlenerek ortadan kaldırılması olmalıdır. Burada alınabilecek önlemler, çevresel faktörlerin değiştirilmesi ve göz bakımı ile alınabilecek önlemler olarak gruplandırılabilir.

Çevresel faktörlerden birincil düzenlenmesi gereken etmen ışıklandırmadır. Aydınlık ışıklar, ekrandan göze kutup yansıyan güneş ışığı ve yokuş floresan lambaları çoğunlukla kamaşmaya yol açarak gözlerde hastalık yapar. Fazla aydınlık veya karanlık olan bir odada dijital ekran kullanan kişilerde göz yorgunluğuna daha sık rastlandığı, tekrar daha koyu ekran rengi kullanan kişilerde gözlerde kuruma şikayetinin daha artı saptandığı araştırmalar ile ortaya konmuştur. Ekran parlaklığı etraf aydınlatması ile benzer olmalı ve kontrast mümkün olduğunca arttırılmalıdır. Dijital ekranların gözlerden hemen hemen 90 cm uzaklıkta olması, ekranın orta noktasının göz seviyesinin takriben 15 cm aşağı konumlanması önerilmektedir. Gözlere fazla yakın bilgisayar, tablet ya da cep telefonu kullanımı, artmış bir yakın görme ihtiyacına yol açarak göz kaslarının artı çalışmasına sebep olmakta, bu koşul da gözlerde yorulma, şakak ve baş ağrısı gibi semptomların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra hastaların gün içinde yerinde miktarda değişken alımının sağlanması, beslenmelerinde esansiyel yağ asitlerinin ve vitaminlerin dengeli bir şekilde verilmesi, uyku düzenlerinin korunması, altta yatan göz kuruluğu tedavisinin açısından ağırlık talep etmektedir. Etraf ısıtmasının yerinde ayarlanması, klima ile havalandırılan büro ortamlarında gözlerin kurumasının engellenmesi için ortam nemlendiricilerinin kullanılması da meslek yerlerinde alınabilecek önlemler aralarında yer alır.

Dijital göz yorgunluğu tedavisinde en önemli basamak göz doktorunca yapılacak ayrıntılı muayene ile kişide diğer bir göz probleminin olmadığının ortaya konması, hastanın bilgilendirilmesi ve kişiye özel tedavi yönteminin geliştirilmesi ile olacaktır” dedi.

Görsel kaynak: Depositphotos

Kaynak: Kadın Moda Sırları, Moda Trendleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s