Kısır erkeklerde kanser tehlikesi

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Standford Hastanesi Erkek Kısırlığı Bölümü’nde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.

Araştırma dahilinde yaş ortalaması 35,7 olan 2 bin 238 erkek takip edildi. Bu erkeklerin 451’i azospermikti (meni örneğinde hiç sperm olmayan).

Araştırmacılar bu erkekleri yaklaşık 7 sene peşine düşüp takip etti. Kısır erkeklerin 29’unda sıradan 5,8 yıl sonra kanser gelişti. Eğer kanser oranı genel popülasyonla aynı olsaydı sadece 16,7’sinde kanser gelişirdi. Ama kısır erkeklerde kanser gelişme olasılığı 1,7 kat daha artı olmuştur.

Daha ileri analizler azospermik erkeklerin genel popülasyona göre 3 misli daha fazla kanser tanısı aldıklarını göstermiştir. Ayrıca 30 yaşından önce azospermik olan bir erkekte kanser gelişme riski genel popülasyona tarafından 8 kat fazladır.

Kanser taramaları aksatılmamalı

Daha önceki araştırmalar kısır erkeklerde testis kanseri oranının arttığını bildirmiştir. Lakin azospermik erkeklerde beyin, prostat ve melanom gibi bambaşka kanser türleri de görülmektedir. Bu sebeple azospermi tanısı konmuş erkekler ilerleyen yıllarda kanser taramaları konusunda daha özenli olmalılar.

İnsan genomunda yer alan genlerden takriben 1/4’i üreme konusu ile ilgilidir. böylece terbiyesizce üreme kapasitesi o kişinin kalıtımsal sağlığının da bir ölçümüdür.

Kaynak: Kadın Moda Sırları, Moda Trendleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s