Ekmeksiz diyet hatasına düşmeyin!

Modern çağın hastalığı haline gelen hafıza kaybı bizim de kapımızı her an çalabilir. Öyle oysa gün içinde hangi eşyamızı nereye koyduğumuzu veya yapmamız gereken işleri bile unutabiliyoruz. Peki hayatımızı zorlaştıran unutkanlık problemi ile nasıl baş edebiliriz?

Beynin yaşlanmamasını istiyorsanız her öğünde en düşük 1 dilim ekmek tüketin. Unutmayın, ekmeksiz perhiz beynin yaşlanmasına niçin oluyor!

Ekmeksiz perhiz hatasına düşmeyin!

Sağlık Durumu ve beslenmeye dair bilgiler veren Beslenme Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar, çağın hastalığı haline gelen unutkanlığa son verecek beslenme önerilerini açıkladı. Unutkanlık probleminin, günlük beslenmede alınacak önlemlerle yenilebileceğini ifade eden Kanar, beynin yaşlanmasını yavaşlatmak için her öğünde en az 1 dilim ekmek harcamak gerektiğini vurguladı. Özellikle tam tahıllı ekmek tüketiminin beynin genç kalması için manâlı bir besin olduğunu andıran Kanar, ekmek yemeden daimi kilo verilemediği gibi ekmeksiz diyetlerin beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına sebep olduğunu anlattı.

Diyetisyen Kanar, unutkanlığa tedavi olacak vitaminlerin hangi besinlerden alınabildiğini, dinç bir fikir için ceviz, havuç, ananas, tarçın, yoğurt ve balık gibi besinlerin önemini enine boyuna açıkladı. Unutkanlık sorunu yaşayan bireylerin tüketmemesi gereken besinleri ve Alzheimer düşmanı içecekleri de ele aldı.

Beynimiz için D ve E vitamini durum!

D vitamini de beynin genç kalmasını karşılayan vitaminlerden. Bu vitamin için en etkili kaynak ise güneş ışığı. Her gün 15 dakika güneşlenin ya da 1000IU D vit3 tableti kullanın.

E vitamini beyin sağlığı açısından en esas antioksidanlardan birini oluşturuyor. Bu vitamin özellikle tahıllarda bolca yer alıyor. böylece bulgur, esmer pirinç, karabuğday, çavdar, kinoa, yulaf gibi besinlere jurnal diyetinizde mutlaka yer verin. Bütün tahıllı ekmeği hayatınızdan katiyen çıkarmayın.

Kırmızı meyveleri tüketin, beyniniz yaşlanmasın!

Beyninin yaşlanmamasını istiyorsanız her öğünde minimum 1 dilim ekmek tüketin. Unutmayın, ekmeksiz perhiz beynin yaşlanmasına niçin oluyor! Polifenol içeriği yüksek kırmızı meyveler de beyni genç tutan besinler arasında. Tam bir antioksidan deposu olan leziz ara öğün alternatifleri kırmızı meyveler; özgürlük radikalleri nötralize ederek yaşlanmaya karşısında beyninizin direncini arttırıyor.

B12 takviyesi alın

B12 vitamini; et, tavuk, balık, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunuyor. Haftada 3 gün kırmızı et, her gün 4 porsiyon süt ve süt ürünü ve her gün 1 yumurta tüketimiyle B12 kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Eğer hala B12 eksikliği görülüyorsa doktorunuzun reçetesi ile B12 enjeksiyonu kullanın. B12 enjeksiyonu kilo yapmıyor. Tersine vücudun perhiz motivasyonunu arttırarak karbonhidratın yakılmasını hızlandırıyor.

Unutkanlığa tek çözüm: Balık

Omega 3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir besin düzeni beyin sağlığı açısından oldukça tartma taşıyor. Balık, içerdiği omega-3 yağ asidi ile unutkanlığınıza çözüm. Omega-3 beyinde asap iletimini arttırma özelliğiyle yaşlanma sürecini azaltıyor.

Balık mevsiminde olduğumuz şu günlerde haftada asgari iki defa balık tüketin. Balık tüketmediğiniz günler, balık yağı tableti alarak bu ihtiyacınızı tamamlayın. Fakat omega-3 yağ asidinin tüketim miktarı, yaşa ve hastalık durumuna göre değişebiliyor. böylece günde ne değin destek almanız gerektiğini doktorunuza mutlaka danışın.

Unutkanlığın en iyi çarelerinden biri Yoğurt!

İster ayran olarak ara öğünlerde tüketin, ister yoğurt ya da cacık olarak başlıca öğünlerinizin yanına fakat unutkanlığı önlemek istiyorsanız yoğurt tüketimi durum! Yoğurdun içerisindeki tirozin adlı madde sadece unutkanlığınıza tedavi olmuyor, bununla beraber beyninizi uyararak süratli düşünmenize ve devingen olmanıza da katkıda bulunuyor.

Beyninizi ultra seri çalıştırın!

Bu kış beyninizi ve metabolizmanızı ultra seri çalıştıracak bir arkadaş öneriyoruz; 125 gram light yoğurt ve 1 akarsu bardağı soyulmuş narı karıştırarak ara öğün alternatifi olarak tüketeceğiniz bu yoğurdu fazla seveceksiniz.

 

Kaynak: Trthaber.com

Kaynak: Kadın Moda Sırları, Moda Trendleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s