Saçımız neden dökülür? Dökülen saç tekrar çıkar mı?

Saçlarımız belirtilmiş süre aralıklarında dökülür. 3 ay dinlenen saç kökü yeniden saç çıkarır. Bu saçın kendini bakım yapmak için yaptığı zorunlu bir döngüdür. Saç Ekim Türkiye ve Çevre Hastanesi Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, vücudumuzun doğal saç döngüsü ile ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Saçlarımızın üç hayat evresi bulunur. Bu evreler:
Anajen: Bu dönem iki ile 6 yıl sürer. Saç bu dönemde aktif olarak uzar.
Katajen: Bu dönem bir veya iki hafta sürer. Bu süreçte saçı ‘’yapan’’ dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir ama bu dönemde dermal papilla saçlı derinin altında kalır.
Telojen: Bu dönem iki veya dört ay sürer. Bu süreçte saç ‘’hasat’’ zamanı yaşar; uzamaz fakat incelmemiş ya da tamamıyla dökülmemiştir; sadece, tam anlamıyla dinleniyordur.

Bu döngü tamamlandığında dermal papilla hücresi her tarafta saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak eski telin dökülmesini, yeni bir saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden hayat döngüsüne devam etmesini sağlar.
Yapılan araştırmalara kadar, saçlarımız en çok Eylül ve Ekim aylarında dökülüyor!

Bunun nedeni ise saçlarımızın Temmuz ayında telojen fazına girmesi. Eylül ayından takriben 100 gün sonradan yani Sonbahar’da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla eski saç tellerinin dökülmesine vesile oluyor. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları bir kaç sebebe bağlıyor. Yaz boyunca güneş saç evrimini hızlandırıyor ve yaz sonunda saçlarımızda hızlı yenilenme süreci başlıyor. Öteki bir sebep ise iklimin ve toprağın mevsimsel değişikliğe uğramasıyla meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesi değiştiriyor. Vücut bu değişikliklere alışana kadar saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bir takım amino asitlerin eksikliğini yaşıyor.

Saçlarımıza her yıl Ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda akma daha minimal seyreder!

Bu dönemsel dökülmenin peşinde yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bazı yoğun saç dökülmelerini sonbahardaki gibi alışık dökülmelere bağlayıp fazla uzun vakit eski haline dönecek olmasını ummak dürüst bir karar değildir.

Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerde oysa yoğun spor, ağır diyet durumları saçlar için ALARM durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda bilirkişi bir doktora danışılmalıdır.

Kaynak/Mynet/bayan

Kaynak: Moda Sırları, Moda Trendleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s